Artykuł: Historia terapii genowejRecenzja: Mikrobiom najmniejsze organizmy, które rządzą światem
Wybrane artykuły: Kraina genów
Genetyka granatów
2018-06-15
Owoc granatu wykazuje dobroczynne działanie dzięki różnego rodzaju metabolitom. Działanie przeciwmiażdżycowe i antyoksydacyjne zawdzięcza przede wszystkim wysokiej zawartości polifenoli. Wykazano, że ekstrakt z owoców granatu hamuje działanie pewnych enzymów, takich jak COX-1 i COX-2, a także aktywność cytokiny IL-1 β.

 

Artykuł główny: Wybuchowe zdrowie

MECHANIZM DZIAŁANIA METABOLITÓW ZAWARTYCH W OWOCACH GRANATU

Sugeruje się, że metabolity granatu antagonizują stymulację mRNA MMP-9 (dokładnie hamują aktywność promotora genu MMP-9). Ellagitaniny, jedna z grup polifenoli obecnych w granacie, odpowiada za kontrolę nadmiernej produkcji MMP-9, poprzez obniżenie produkcji „szkodliwych” cytokin TNF. Cytokiny te promują wiązanie czynnika NFκB do sekwencji docelowej, indukując jednocześnie transkrypcję kilku genów, w tym genu kodującego białko MMP-9. Ellagitanniny blokują aktywność promotora NFκB, wpływając tym samym na cały szlak działania cytokin, a więc zapobiegają powstawaniu nadmiernej ilości białek MMP-9.

mmp9

MMP-9 - Metaloproteinaza macierzy zewnątrzkomórkowej. Enzym ten ma zdolność do degradacji białek, które budują błony podstawne, a także macierz występującą na zewnątrz komórki. Dzięki temu możliwa jest przebudowa tkanek, a komórki mogą się przemieszać, co jest normalne w wielu procesach fizjologicznych. Jednak nadmierna ilość tych enzymów zaburza te procesu i prowadzi do powstawania stanów zapalnych i chorób nowotworowych.

mmp9

TNF – czynnik martwicy nowotworu, grupa białek z rodziny cytokin. Jest to czynnik wpływający w wielu aspektach na metabolizm komórek.
NFκB – jest to kompleksem białkowym działający jako czynnik transkrypcyjny. Bierze udział w odpowiedzi komórki na różnego rodzaju bodźce, takie jak stres, cytokiny, wolne rodniki, ultrafiolet, czy antygeny.

Bibliografia: 

1. Zarfeshany A., Asgary S. i Javanmard S.H. 2014. Potent health effects of pomegranate. Advanced Biomedical Research 3:100

KIM JESTEŚMY?

Fundacja Wspieramy.org
41-400 Mysłowice, ul. Hutnicza 10
KRS: 0000581489, NIP: 6342848742

Dane kontaktowe:
e-mail: fundacja@wspieramy.org

Informacje o fundacji
Fundacja powstała z inicjatywy firmy Polfendo,

CELE STATUTOWE FUNDACJI
1) Celem podstawowym jest działalność popularnonaukowa, wspieranie zdrowego stylu życia i popularyzacja profilaktyki prozdrowotnej.
2) Obok celu podstawowego działalnść Fundacji obejmuje również wspieranie swoich członków w trudnych chwilach związanych z leczeniem i rekonwalescencją.

Dziękujemy za pomoc i wsparcie przy realizacji projektów fundacji. Dziekujemy zarówno za pomoc finansową, materialną jak i pomoc bezpośrednią

DANE KONTAKTOWE

Genweb.pl - genetyka, zdrowie, styl życia
41-409 Mysłowice, ul. Hutnicza 10
tel: 601 602 100
e-mail: info@genweb.pl

FORMULARZ KONTAKTOWY
Jeżeli mają Państwo jakiekolwiek pytania dotyczące naszej oferty, zapraszamy do kontaktu telefonicznego, poprzez adres e-mail lub wypełniając poniższy formularz. Odpowiemy w możliwie krótkim czasie.