Artykuł: Historia terapii genowejRecenzja: Mikrobiom najmniejsze organizmy, które rządzą światem
Wybrane artykuły: Kraina genów
Nutrigenomika i przeciwutleniacze
2018-06-19
Nutrigenomika – badanie zależności pomiędzy żywieniem a odpowiedzią organizmu na poziomie ekspresji genów. Dieta ma wpływ na każdy poziom ekspresji. Jednym z celów nutrigenomiki jest opracowanie indywidualnej diety zmniejszającej ryzyko wystąpienia choroby i poprawiającej stan zdrowia poszczególnych osób i społeczeństw.

Innym pojęciem z tego obszaru nauki, który także wymaga wyjaśnienia jest nutrigenetyka. Zajmuje się ona analizą różnic genetycznych, które istnieją u poszczególnych osobników lub grup etnicznych i mogą decydować o różnicach w sposobie działania składników diety na ich genomy oraz fenotypy. Jej głównym zadaniem jest identyfikacja, klasyfikacja i charakterystyka polimorfizmów genetycznych. Są to różnice występujące w DNA populacji. Poznanie dokładnie tych mechanizmów pozwoli w przyszłości na stworzenie indywidualnego poradnictwa żywieniowego stworzonego dla konkretnej grupy lub osoby.

Nutrigenomika W JAKI SPOSÓB ŻYWIENIE WPŁYWA NA EKSPRESJĘ GENÓW?

Znajdujące się w żywności czynniki bioaktywne mogą działać jako:
czynniki regulujące strukturę chromatyny, co decyduje o aktywacji lub represji procesu transkrypcji
czynniki regulujące w sposób bezpośredni aktywność receptorów jądrowych i pośrednio poziom transkrypcji genów kontrolowanych przez receptory, które działają jako czynniki transkrypcyjne

Składniki te mogą być różnie metabolizowane i w ten sposób różnie oddziałują na organizmy ze względu na istnienie polimorfizmów genetycznych. Związki bioaktywne funkcjonują jako cząsteczki sygnałowe, które przenoszą informacje ze środowiska zewnętrznego i wpływają (w sensie ilościowym i jakościowym) na ekspresję genów, a to z kolei ma wpływ na funkcjonowanie komórek i organizmów. Geny są więc cząsteczkami docelowymi („dietary targets”) dla bioaktywnych składników diety i odbierają informację płynącą ze środowiska zewnętrznego.

 

Składniki bioaktywneSKŁADNIKI BIOAKTYWNE

niacyna – substrat polimerazy poli(ADP)-rybozy - kontroluje strukturę telomerów
cynk – jest kofaktorem wielu enzymów antyoksydacyjnych i endonukleazy IV
magnez – jest kofaktorem polimeraz, bierze udział w naprawie i replikacji DNA,
zapobiega uszkodzeniom jądrowego i mitochondrialnego DNA         
cholina – wpływa na metylację wysp CpG, zapobiega uszkodzeniom DNA
witaminy C i E – hamują utlenianie zasad nukleinowych
wapń – hamuje powstawanie pęknięć w chromosomach
kwas foliowy – hamuje powstawanie podwójnych pęknięć w DNA


 

 Wolne rodnikiANTYOKSYDANTY (PRZECIWUTLENIACZE) I WOLNE RODNIKI

Szczególnie niebezpieczne dla ludzkiego DNA są jedne z reaktywnych form tlenu,
tak zwane wolne rodniki.

Pomocne w zwalczaniu wolnych rodników są antyoksydanty, czyli przeciwutleniacze oraz enzymy antyoksydacyjne (np. dysmutaza ponadtlenkowa). Dobrymi antyoksydantami są witaminy C i E, a także wiele związków pochodzenia roślinnego:

  • Karotenoidy – mają zdolność wiązania wolnych rodników; najczęściej jest to β-karoten w marchwi czy liściach pietruszki oraz likopen obecny w owocach pomidorów.
  • Polifenole, których najistotniejszą grupę stanowią flawonoidy. Dobrymi źródłami flawonoidów są: czerwona kapusta, winogrona, czerwone wino, czarne porzeczki, aronia, zielona herbata, a także wiele ziół takich jak głóg, skrzyp polny, lipa, rdest ptasi czy czarny bez.
  • Chlorofil, zielony barwnik roślinny.

 

 

SŁOWNICZEK

Ekspresja genów – proces, w którym informacja genetyczna zawarta w genie zostaje odczytana i przepisana na jego produkty, np. konkretne białko
Polimorfizm genetyczny – występowanie różnic w DNA w populacji, pomiędzy osobnikami
Chromatyna – włóknista substancja występująca w jądrze komórkowym, zbudowana z DNA, histornów i białek niehistonowych
Czynnik transkrypcyjny – czynnik wpływający na aktywację bądź represję transkrypcji (jeden z etapów ekspresji informacji genetycznej)
Kofaktor – związek potrzebny enzymowi do katalizowania danej reakcji chemicznej
Metylacja – proces przyłączania grup metylowych do zasad azotowych nukleotydów w DNA

 

KIM JESTEŚMY?

Fundacja Wspieramy.org
41-400 Mysłowice, ul. Hutnicza 10
KRS: 0000581489, NIP: 6342848742

Dane kontaktowe:
e-mail: fundacja@wspieramy.org

Informacje o fundacji
Fundacja powstała z inicjatywy firmy Polfendo,

CELE STATUTOWE FUNDACJI
1) Celem podstawowym jest działalność popularnonaukowa, wspieranie zdrowego stylu życia i popularyzacja profilaktyki prozdrowotnej.
2) Obok celu podstawowego działalnść Fundacji obejmuje również wspieranie swoich członków w trudnych chwilach związanych z leczeniem i rekonwalescencją.

Dziękujemy za pomoc i wsparcie przy realizacji projektów fundacji. Dziekujemy zarówno za pomoc finansową, materialną jak i pomoc bezpośrednią

DANE KONTAKTOWE

Genweb.pl - genetyka, zdrowie, styl życia
41-409 Mysłowice, ul. Hutnicza 10
tel: 601 602 100
e-mail: info@genweb.pl

FORMULARZ KONTAKTOWY
Jeżeli mają Państwo jakiekolwiek pytania dotyczące naszej oferty, zapraszamy do kontaktu telefonicznego, poprzez adres e-mail lub wypełniając poniższy formularz. Odpowiemy w możliwie krótkim czasie.