Artykuł: Historia terapii genowejRecenzja: Mikrobiom najmniejsze organizmy, które rządzą światem
Wybrane artykuły: Nawyki i zdrowie
Granaty - wybuchowe zdrowie
2018-06-15
Punica granatum L. to gatunek długożyjącej, tolerującej suszę rośliny. Ze względu na smakowite owoce jest często hodowana w krajach śródziemnomorskich, takich jak Turcja, Egipt, Tunezja, Hiszpania czy Maroko. Można ją spotkać również w Indiach czy w Iranie. Drzewa granatu potrafią osiągnąć 30 stóp wysokości, a pod względem klasyfikacji botanicznej owoc zaliczany jest do jagód (nie mylić z potoczną nazwą innego owocu). I zapewne każdy słyszał o wielu jego dobroczynnych właściwościach! Zatem co takiego dobrego się w nim kryje?

NASIONA:
18 % suchej masy stanowi olej bogaty w kwas punicowy. Znajdują się w nich także związki o charakterze fitoestrogenów – przypominają one w budowie ludzkie hormony kobiece. Jeden z nich, 17-alpha-estradiol jest wręcz lustrzanym odbiciem ludzkiego estrogenu.

SOK I SKÓRKA:
W soku granatu znajduje się sporo cukrów takich jak fruktoza, sacharaoza i glukoza. Nie brakuje w nich również kwasu cytrynowego, kwasu askorbinowego (zwanego potocznie witaminą C), kwasu jabłkowego i kwasu fumarowego. Co ciekawe, można w nim też zidentyfikować małe ilości aminokwasów, zwłaszcza proliny, metioniny i waliny. Jednak prawdopodobnie najważniejszym elementem są polifenole! Największą ich frakcję stanowią garbniki i flawonoidy, które odpowiadają za największą część farmakologicznych właściwości granatu. Jednym z ciekawszych zastosowań garbników, przede wszystkim jednego z nich – kwasu elagowego – jest korzystanie w niego w chirurgii plastycznej. Dzięki swoim właściwościom antyoksydacyjnym chroni skórę przed obumieraniem. Z kolei za charakterystyczny kolor owoców odpowiadają antocyjany, czyli jedne z flawonoidów. Wszystkie flawonoidy granatu wykazują silną aktywność antyoksydacyjną, która w sposób pośredni hamuje markery stanów zapalnych, takie jak na przykład TNF- α, czyli czynnik martwicy nowotworów.

granat

KORZENIE:
Z kolei w korzeniach drzewa oraz w korze można znaleźć sporo alkaloidów, które w medycynie naturalnej są stosowanie przeciwko pasożytom i robakom układu pokarmowego człowieka.

SKŁADNIKI ODŻYWCZE JEDNOSTKA ILOŚĆ W 100g JADALNEJ PORCJI OWOCU
Woda g 77,93
Energia kcal 83
Białko g 1,67
Tłuszcze g 1,17
Popiół g 0,53
Węglowodany g 18,7
Błonnik g 4
Cukry g 13,67
Wapń mg

10

Żelazo mg 0,3
Magnez mg 12
Fosfor mg 36
Potas mg 236
Sód mg 3
Kwas askorbinowy mg 10,2
Cholina mg 7,6

Tabela 1. Zawartość składników odżywczych i wartość energetyczna w 100 g jadalnej porcji owoców granatu

EFEKTY ZDROWOTNE
Substancje aktywne znajdujące się w owocach z granatu hamują wzrost komórek nowotworowych i indukują ich apoptozę – czyli doprowadzają do tego, że komórki nowotworowe popełniają samobójstwo. Indukowane są pro-apoptyczne białka (Bax i Bak), które obniżają aktywność białek anty-apoptotycznych (Bcl-xL i Bcl-2). Do tej pory przeprowadzono badania dotyczące raka prostaty, raka piersi, raka jelita, raka płuc i raka skóry. W tych przypadkach zaobserwowano, że substancje aktywne granatu potrafią hamować wiele ścieżek metabolicznych związanych z indukcją procesów nowotworowych.

Sok z owoców granatu jest bogatym źródłem polifenoli o wysokim potencjale antyoksydacyjnym. Dodatkowo ma on działanie przeciwmiażdżycowe, przeciwdziała nadciśnieniu, a także wykazuje pewne właściwości przeciwzapalne. Obecnie wiele ludzi zmaga się z problemem nadciśnienia, które jest bardzo szkodliwe dla zdrowia. Sok z granatów zapobiega aktywności enzymu konwertującego angiotensynę w surowicy krwi, co w efekcie doprowadza do obniżenia ciśnienia skurczowego. W badaniach przeprowadzonych na szczurach wykazano, że podanie angiotensyny zwiększa ciśnienie krwi. Działanie przeciwmiażdżycowe ma przede wszystkim kwas puniciowy. Grupie pacjentów z hiperlipidemią podawano dwa razy dziennie olej z pestek granatu (800 mg na dobę) przez 4 tygodnie i wykazano znaczny spadek poziomu cholesterolu HDL i trójglicerydów. Wykazano również, że sok z granatu przeciwdziała modyfikacjom cholesterolu LDL, co również jest profilaktyką miażdżycy. Pojawiają się także doniesienia o tym, że olej z pestek granatu bywa pomocny w trakcie odchudzania. Wiele badań podkreśla też rolę tych owoców w działaniu przeciwzapalnym, przede wszystkim dzięki temu, że zawarte w nich substancje w znaczący sposób obniżają poziom reaktywnych form tlenu w organizmie.

DODATKOWE WŁAŚCIWOŚCI:

  • inhibicja aktywności cytokin IL-1 i TNF-α, które pośredniczą w szlakach metabolicznych prowadzących do powstawania stanu zapalnego stawów
  • działanie przeciwdrobnoustrojowe: zwalczanie grzyba Candida albicans i Escherichia Coli
  • przeciwdziałanie fotostarzeniu się skóry (od promieniowania UV)
  • pozytywny wpływ na płodność, między innymi poprzez zwiększenie koncentracji plemników w nasieniu
  • zmniejszenie odkładania się amyloidu w hipokampie, co jest obiecujące w leczeniu choroby Alzheimera

 

Czytaj więcej: Genetyka granatów

Bibligorafia:

1. Zarfeshany A., Asgary S. i Javanmard S.H. 2014. Potent health effects of pomegranate. Advanced Biomedical Research 3:100

KIM JESTEŚMY?

Fundacja Wspieramy.org
41-400 Mysłowice, ul. Hutnicza 10
KRS: 0000581489, NIP: 6342848742

Dane kontaktowe:
e-mail: fundacja@wspieramy.org

Informacje o fundacji
Fundacja powstała z inicjatywy firmy Polfendo,

CELE STATUTOWE FUNDACJI
1) Celem podstawowym jest działalność popularnonaukowa, wspieranie zdrowego stylu życia i popularyzacja profilaktyki prozdrowotnej.
2) Obok celu podstawowego działalnść Fundacji obejmuje również wspieranie swoich członków w trudnych chwilach związanych z leczeniem i rekonwalescencją.

Dziękujemy za pomoc i wsparcie przy realizacji projektów fundacji. Dziekujemy zarówno za pomoc finansową, materialną jak i pomoc bezpośrednią

DANE KONTAKTOWE

Genweb.pl - genetyka, zdrowie, styl życia
41-409 Mysłowice, ul. Hutnicza 10
tel: 601 602 100
e-mail: info@genweb.pl

FORMULARZ KONTAKTOWY
Jeżeli mają Państwo jakiekolwiek pytania dotyczące naszej oferty, zapraszamy do kontaktu telefonicznego, poprzez adres e-mail lub wypełniając poniższy formularz. Odpowiemy w możliwie krótkim czasie.