Artykuł: Historia terapii genowejRecenzja: Mikrobiom najmniejsze organizmy, które rządzą światem
Kudłata nauka. Mądrość w świecie zwierząt
Liz Kalaugher i Matin Durrani
Kudłata nauka to książka, którą zaczęłam uwielbiać już po pierwszych kilku zdaniach, jakie przeczytałam! Naprawdę! Do bólu rozbawiło mnie stwierdzenie, że biologia jest trudna, a fizyka łatwa. Jednak gdy zaczęłam się nad tym bardziej zastanawiać, a tym samym coraz mocniej zagłębiać się w tę książkę, utwierdziłam się w przekonaniu, że faktycznie coś w tym jest. Choć obie te dziedziny starają się wyjaśnić pewne zjawiska, opisać je dokładnie, poznać wszelkie zależności, tak w fizyce bardzo często jest to bardziej możliwe, niż w przypadku biologii. I wydaje mi się, że Matin Durrani i Liz Kalaugher po części udowadniają to w swojej książce.
Mikrobiom najmniejsze organizmy, które rządzą światem
Ed Yong
Mikroorganizmy – grzyby, bakterie, wirusy – kojarzą nam się tylko i wyłącznie z chorobami. Z czystym złem, które należy zwalczać. Sterylność przede wszystkim! Jednak prawda jest taka, że naprawdę niewielki procent mikroorganizmów jest patogenna. Całą resztę można nawet nazwać organizmami symbiotycznymi, które żyją z nami w zgodzie. A może na odwrót? Może to my żyjemy w zgodzie z nimi? Bo podobno gdyby zsumować genom wszystkich mikroorganizmów, które bytują w naszym organizmie to jest on znacznie większy niż nasz własny. Czy to oznacza, że pod względem genetycznym jesteśmy bakterią?
Język genów
Steve Jones
Choć Steve Jones zaczynał swoją przygodę z biologią od doświadczeniach przeprowadzanych na ślimakach, to szybko jednak postanowił przerzucić się na inny obiekt badań. Choć mięczaki, którymi się zajmował, były niegdyś bardzo wdzięcznym materiałem do różnego rodzaju analiz, w tym również genetycznych, to jednak trzeba przyznać, że genetyka człowieka wydaje się znacznie ciekawszą dziedziną nauki. Obiecującą, przyszłościową, mogącą zmienić świat. Mimo tego, że książka Język genów została napisana jakieś 20 lat temu, to zawarte w niej informacje wciąż są aktualne, a zaraz się dowiecie, dlaczego.
Pytanie o życie - energia, ewolucja i pochodzenie życia
Nick Lane
„Spójrzmy pod mikroskopem na jedną z naszych komórek i spróbujmy ją odróżnić od komórek grzyba. Dostrzeżemy, że praktycznie są one identyczne. Znacząco różnimy się trybem życia od grzybów, skąd zatem tak duże podobieństwo naszych komórek? Nie chodzi tylko o podobny wygląd. Wszystkie złożone formy życia dzielą zdumiewający spis skomplikowanych cech: od płci przez zaprogramowane samobójstwo komórek aż do zmian powstających wskutek starzenia się organizmu, nieobecnych w porównywalnej postaci u bakterii. Skoro wszystkie wspomniane cechy powstały na drodze doboru naturalnego, na której każdy krok przynosi drobny postęp, dlaczego podobne nie pojawiły się kiedy indziej także u innych grup bakterii?”
Gupi muzg
dr Dean Burnett
„Moje ostatnie przeprosiny wiążą się z komentarzem pewnego kolegi z uniwersytetu, który stwierdził: „Prędzej piekło wystygnie, niż ty wydasz własną książkę”. Przeprosiny dla szatana. Ta sytuacja musi być dla ciebie bardzo niekomfortowa.”
KIM JESTEŚMY?

Fundacja Wspieramy.org
41-400 Mysłowice, ul. Hutnicza 10
KRS: 0000581489, NIP: 6342848742

Dane kontaktowe:
e-mail: fundacja@wspieramy.org

Informacje o fundacji
Fundacja powstała z inicjatywy firmy Polfendo,

CELE STATUTOWE FUNDACJI
1) Celem podstawowym jest działalność popularnonaukowa, wspieranie zdrowego stylu życia i popularyzacja profilaktyki prozdrowotnej.
2) Obok celu podstawowego działalnść Fundacji obejmuje również wspieranie swoich członków w trudnych chwilach związanych z leczeniem i rekonwalescencją.

Dziękujemy za pomoc i wsparcie przy realizacji projektów fundacji. Dziekujemy zarówno za pomoc finansową, materialną jak i pomoc bezpośrednią

DANE KONTAKTOWE

Genweb.pl - genetyka, zdrowie, styl życia
41-409 Mysłowice, ul. Hutnicza 10
tel: 601 602 100
e-mail: info@genweb.pl

FORMULARZ KONTAKTOWY
Jeżeli mają Państwo jakiekolwiek pytania dotyczące naszej oferty, zapraszamy do kontaktu telefonicznego, poprzez adres e-mail lub wypełniając poniższy formularz. Odpowiemy w możliwie krótkim czasie.