Artykuł: Historia terapii genowejRecenzja: Mikrobiom najmniejsze organizmy, które rządzą światem
Język genów
Steve Jones
Choć Steve Jones zaczynał swoją przygodę z biologią od doświadczeniach przeprowadzanych na ślimakach, to szybko jednak postanowił przerzucić się na inny obiekt badań. Choć mięczaki, którymi się zajmował, były niegdyś bardzo wdzięcznym materiałem do różnego rodzaju analiz, w tym również genetycznych, to jednak trzeba przyznać, że genetyka człowieka wydaje się znacznie ciekawszą dziedziną nauki. Obiecującą, przyszłościową, mogącą zmienić świat. Mimo tego, że książka Język genów została napisana jakieś 20 lat temu, to zawarte w niej informacje wciąż są aktualne, a zaraz się dowiecie, dlaczego.

Pewne zasady i prawa działające w genetyce nie uległy zmianie już od dawien dawna. Od czasów słynnego Gregora Mendla, który stworzył najbardziej powszechne i istotne podwaliny genetyki, mogło się wiele zmienić, ale podstawa zawsze pozostaje podstawą. Geny, nie tylko nasze, ale każdej żywej istoty, która zamieszkuje naszą planetę, z pewnością skrywają w sobie jeszcze wiele tajemnic i kto wie, być może nigdy nie będziemy w stanie poznać ich wszystkich. Może nas w tym utwierdzić również to, co Jones w swojej książce – geny stale ewoluują, mutacje są siłą napędową, promują rozwój. Kto wie, gdzie bylibyśmy dzisiaj, gdyby nie zmiany w naszym materiale genetycznym? Dzisiaj już wiemy, że istnieje ścisła interakcja pomiędzy DNA a środowiskiem, kiedyś nie było to tak oczywiste. Jednak ewolucja to czysty fakt, widocznym gołym okiem i wciąż analizowany pod wieloma względami. Steve Jones w bardzo przyjazny i przystępny sposób przytacza i prezentuje zasady panujące w genetyce, co będzie doskonałym wprowadzeniem dla każdego, kto nie do końca jeszcze to wszystko rozumie. Nie wchodzi w skomplikowane szczegóły, ale trzyma się takiego minimum, które jest potrzebne do tego, aby odpowiednio zrozumieć dalsze informacje. Potrafi też powiązać rozwój genetyki z postępem cywilizacyjnym czy z historią, a być może nawet z kilkoma innymi dziedzinami życia. Nie da się ukryć, że w tej na pozór krótkiej książce skrywa się ogrom informacji – to niemal tak, jak z tym naszym DNA. Steve Jones porusza różnego rodzaju tematy: począwszy od wspomnianej już ewolucji naszego gatunku, poprzez to, skąd się wzięła płeć i jakie ma znaczenie, jak wygląda kwestia chorób dziedzicznych, o czym mówią pewne skamieniałości i w jaki sposób można analizować konkretne ślady i pozostałości, kończąc na tym, co nieuniknione: manipulacjach genetycznych. W roku 1998 temat terapii genowej i transformacji był już znany, jednak przez ostatnie 20 lat sporo się zmieniło. Nauka poszła do przodu, ale Jones już wtedy twierdził, że ludzie niepotrzebnie obawiają się takiego postępu, bowiem w dużej mierze niesie on przede wszystkim korzyści dla nas i dla środowiska. Wiemy jednak, że zawsze są dwie strony medalu i genetyka oraz jej nowe narzędzia w nieodpowiednich rękach mogą przynieść nam zgubę. Ale nie możemy zapomnieć o tym, że mamy dzisiaj możliwości leczenia chorób, które niegdyś były wyrokiem śmierci.

Język genów to doskonale napisana książka, po którą powinien sięgnąć każdy, kto interesuje się genetyką. Choć nie znajdziemy w niej informacji na temat nowoczesnych metod, to jednak jest tam mnóstwo ciekawostek i istotnej wiedzy, która jest ludziom naprawdę potrzebna. To takie sedno sprawy, które być może pozwoli wielu osobom inaczej spojrzeć na to, co obecnie promują media. Pozwoli zrozumieć, jak działa genetyka i dlaczego zaczęła zmierzać w takim, a nie innym kierunku.

KIM JESTEŚMY?

Fundacja Wspieramy.org
41-400 Mysłowice, ul. Hutnicza 10
KRS: 0000581489, NIP: 6342848742

Dane kontaktowe:
e-mail: fundacja@wspieramy.org

Informacje o fundacji
Fundacja powstała z inicjatywy firmy Polfendo,

CELE STATUTOWE FUNDACJI
1) Celem podstawowym jest działalność popularnonaukowa, wspieranie zdrowego stylu życia i popularyzacja profilaktyki prozdrowotnej.
2) Obok celu podstawowego działalnść Fundacji obejmuje również wspieranie swoich członków w trudnych chwilach związanych z leczeniem i rekonwalescencją.

Dziękujemy za pomoc i wsparcie przy realizacji projektów fundacji. Dziekujemy zarówno za pomoc finansową, materialną jak i pomoc bezpośrednią

DANE KONTAKTOWE

Genweb.pl - genetyka, zdrowie, styl życia
41-409 Mysłowice, ul. Hutnicza 10
tel: 601 602 100
e-mail: info@genweb.pl

FORMULARZ KONTAKTOWY
Jeżeli mają Państwo jakiekolwiek pytania dotyczące naszej oferty, zapraszamy do kontaktu telefonicznego, poprzez adres e-mail lub wypełniając poniższy formularz. Odpowiemy w możliwie krótkim czasie.