Artykuł: Historia terapii genowejRecenzja: Mikrobiom najmniejsze organizmy, które rządzą światem
Mikrobiom najmniejsze organizmy, które rządzą światem
Ed Yong
Mikroorganizmy – grzyby, bakterie, wirusy – kojarzą nam się tylko i wyłącznie z chorobami. Z czystym złem, które należy zwalczać. Sterylność przede wszystkim! Jednak prawda jest taka, że naprawdę niewielki procent mikroorganizmów jest patogenna. Całą resztę można nawet nazwać organizmami symbiotycznymi, które żyją z nami w zgodzie. A może na odwrót? Może to my żyjemy w zgodzie z nimi? Bo podobno gdyby zsumować genom wszystkich mikroorganizmów, które bytują w naszym organizmie to jest on znacznie większy niż nasz własny. Czy to oznacza, że pod względem genetycznym jesteśmy bakterią?

Ed Yong w swojej książce odnosi się do wielu badań na temat organizmów i uświadamia nam, że tak naprawdę bez tych wszystkich mikroskopijnych istot nie bylibyśmy w stanie przetrwać. Ba! On nawet pokazuje nam to, że pod pewnymi względami bakterie są lepsze od nas. Posiadają takie umiejętności, których my – jako zwierzęta – nie posiadamy. Mowa tutaj chociażby o wymianie genów. Wyobrażacie sobie sytuację, w której na spokojnie ludzie mogą się wymieniać dowolnymi genami? Bakterie nie muszą sobie tego wyobrażać, one to po prostu robią. W książce tej nie brakuje informacji historycznych, jednak autor nawiązuje tylko do tych najważniejszych postaci, których badania stały się w pewnym stopniu przełomowe. Mowa tutaj o naukowcach takich jak Koch czy Leeuwenhoek. W książce Yonga można znaleźć nie tylko istotną wiedzę z dziedziny mikrobiologii, ale również sporo różnego rodzaju ciekawostek – chociażby ze świata zwierząt czy roślin. Choć to mikroorganizmy są głównym bohaterem tej publikacji, to jednak biorąc pod uwagę ich sposób życia, nie można zapomnieć o organizmach wyższych. Wszyscy stanowimy nierozłączną całość. Niektóre przedstawione tutaj relacje są naprawdę zaskakujące, a pewne doniesienia z zakresu medycyny wydają się początkowo niewyobrażalne, ale czy możemy się kłócić z tym, co odkryła nauka? Mimo wszystko musimy pamiętać, że mikroorganizmy kryją w sobie niesamowity potencjał. Również pod względem ewolucyjnym – mogą być albo naszym ratunkiem, albo naszą zagładą. Książka jest pełna dodatkowych przypisów i powstała w oparciu o bogatą bibliografię, i już same te elementy sprawiają, że jest ona naprawdę rzetelną publikacją. To swego rodzaju kompendium wiedzy mikrobiologicznej, w którym znajdziemy wiele źródeł, po które możemy sięgnąć w każdej chwili, gdy dany temat wyda nam się wyjątkowo intrygujący. A z pewnością kilka takich można tutaj znaleźć.

Mikrobiom to nie tylko książka popularno-naukowa. To pasjonująca i zadziwiająca publikacja, która pokazuje nam zupełnie inne oblicze mikroorganizmów. Zawiera w sobie ogrom informacji, jednak są one łatwe do przyswojenia, bowiem Ed Yong przekazuje całą wiedzę w sposób bardzo przystępny, a momentami lekko humorystyczny. To istna gratka nie tylko dla naukowców i mikrobiologów, ale dla wszystkich, którzy chcieliby jednak ujrzeć drugą stronę bakterii czy wirusów. Zrozumienie powiązań pomiędzy nimi, a życiem naszym i innych organizmów wyższych, stanowi wyzwanie dla wielu ośrodków badawczych, ale z pewnością są to niezwykle obiecujące badania, które mogą zmienić niektóre dziedziny nauki czy medycyny. Warto o tym pamiętać! 

KIM JESTEŚMY?

Fundacja Wspieramy.org
41-400 Mysłowice, ul. Hutnicza 10
KRS: 0000581489, NIP: 6342848742

Dane kontaktowe:
e-mail: fundacja@wspieramy.org

Informacje o fundacji
Fundacja powstała z inicjatywy firmy Polfendo,

CELE STATUTOWE FUNDACJI
1) Celem podstawowym jest działalność popularnonaukowa, wspieranie zdrowego stylu życia i popularyzacja profilaktyki prozdrowotnej.
2) Obok celu podstawowego działalnść Fundacji obejmuje również wspieranie swoich członków w trudnych chwilach związanych z leczeniem i rekonwalescencją.

Dziękujemy za pomoc i wsparcie przy realizacji projektów fundacji. Dziekujemy zarówno za pomoc finansową, materialną jak i pomoc bezpośrednią

DANE KONTAKTOWE

Genweb.pl - genetyka, zdrowie, styl życia
41-409 Mysłowice, ul. Hutnicza 10
tel: 601 602 100
e-mail: info@genweb.pl

FORMULARZ KONTAKTOWY
Jeżeli mają Państwo jakiekolwiek pytania dotyczące naszej oferty, zapraszamy do kontaktu telefonicznego, poprzez adres e-mail lub wypełniając poniższy formularz. Odpowiemy w możliwie krótkim czasie.