Artykuł: Historia terapii genowejRecenzja: Mikrobiom najmniejsze organizmy, które rządzą światem
Pytanie o życie - energia, ewolucja i pochodzenie życia
Nick Lane
„Spójrzmy pod mikroskopem na jedną z naszych komórek i spróbujmy ją odróżnić od komórek grzyba. Dostrzeżemy, że praktycznie są one identyczne. Znacząco różnimy się trybem życia od grzybów, skąd zatem tak duże podobieństwo naszych komórek? Nie chodzi tylko o podobny wygląd. Wszystkie złożone formy życia dzielą zdumiewający spis skomplikowanych cech: od płci przez zaprogramowane samobójstwo komórek aż do zmian powstających wskutek starzenia się organizmu, nieobecnych w porównywalnej postaci u bakterii. Skoro wszystkie wspomniane cechy powstały na drodze doboru naturalnego, na której każdy krok przynosi drobny postęp, dlaczego podobne nie pojawiły się kiedy indziej także u innych grup bakterii?”

Kim jesteśmy? Skąd się wzięliśmy? Dlaczego istniejemy? Na te pytania próbujemy odpowiedzieć od lat. To temat, którym zajmują się naukowcy, ale także motyw inspirujący dla wielu twórców filmów czy powieści. Tajemnica życia na ziemi nigdy nie została do końca wyjaśniona i choć żyjemy w czasach, gdzie zaawansowana technologia pozwala nam zbadać niemal wszystko, co tylko zechcemy, to zawsze jednak uświadamiamy sobie, że nie możemy wiedzieć wszystkiego. Zawsze pozostaje jakieś „ale”, istnieją pewne niedopowiedzenia i niepewności, a tytułowe Pytanie o życie jest jednym z nich.

W swojej książce Nick Lane stara się, a właściwie podejmuje ciężką próbę znalezienia odpowiedzi na wiele nurtujących pytań z dziedziny biologii i ewolucji. Podchodzi do tego na poziomie czysto komórkowym i tak intensywnie zagłębia się w życie pojedynczej komórki, że wydawać by się to mogło wręcz niemożliwe. Kto by pomyślał, że tyle można pisać o komórkach… Można! A to, co znajdujemy w tej książce, to zaledwie początek góry lodowej. Jednak nie chodzi tutaj tylko o kwestie czysto anatomiczne, bowiem Lane dosyć intensywnie skupia się na bioenergetyce, tak często niedocenianej, a także na chemii, która stanowi nieodzowny element kręgu życia. Wychodząc od teorii wspólnej endosymbiozy, idąc poprzez powstawanie komórek złożonych, a także znaczenie i pochodzenie płci, kończy na wielu interesujących prognozach. Interesująco prezentuje temat leżącego na głębokości ponad 1200 metrów podwodnego wulkanu Myojin Knoll, w którym odnaleziono intrygujące formy życia. To tylko jeden z przykładów na to, jak wiele tajemnic skrywa przed nami świat. Czy drzewo życia, które znamy i ustalona filogeneza naszego gatunku, są naprawdę wiarygodne? Jak to możliwe, że na pewnym poziomie wszyscy „wyglądamy” identycznie? Nie na darmo na okładce tej pozycji widnieje podwójna helisa – kod genetyczny jest uniwersalny, taki sam we wszystkich komórkach. A to tylko cztery literki… Autor przytacza wiele różnego rodzaju teorii i stara się do nich w taki czy inny sposób odnieść, a każdy poruszany tutaj temat przedstawia bardzo szczegółowo.

Pytanie o życie to zdecydowanie interesująca książka, która choć niby skupia się na jednym temacie – pochodzeniu życia – to tak naprawdę uświadamia nam, jaki ogrom wiedzy trzeba przyswoić, aby choć podjąć próbę odpowiedzenia na nurtujące nas od wieków pytanie. Nie brakuje tutaj dosadnych opisów procesów biochemicznych zachodzących w komórkach, hipotez stawianych przez słynnych naukowców, a także odnośników do konkretnych badań i publikacji, po które z pewnością warto sięgnąć – zwłaszcza w momencie, w którym poczujecie się zaintrygowani konkretną teorią. To jedna z tych książek popularnonaukowych, które czyta się z ogromnym zainteresowaniem. Nick Lane spisał się na medal.

KIM JESTEŚMY?

Fundacja Wspieramy.org
41-400 Mysłowice, ul. Hutnicza 10
KRS: 0000581489, NIP: 6342848742

Dane kontaktowe:
e-mail: fundacja@wspieramy.org

Informacje o fundacji
Fundacja powstała z inicjatywy firmy Polfendo,

CELE STATUTOWE FUNDACJI
1) Celem podstawowym jest działalność popularnonaukowa, wspieranie zdrowego stylu życia i popularyzacja profilaktyki prozdrowotnej.
2) Obok celu podstawowego działalnść Fundacji obejmuje również wspieranie swoich członków w trudnych chwilach związanych z leczeniem i rekonwalescencją.

Dziękujemy za pomoc i wsparcie przy realizacji projektów fundacji. Dziekujemy zarówno za pomoc finansową, materialną jak i pomoc bezpośrednią

DANE KONTAKTOWE

Genweb.pl - genetyka, zdrowie, styl życia
41-409 Mysłowice, ul. Hutnicza 10
tel: 601 602 100
e-mail: info@genweb.pl

FORMULARZ KONTAKTOWY
Jeżeli mają Państwo jakiekolwiek pytania dotyczące naszej oferty, zapraszamy do kontaktu telefonicznego, poprzez adres e-mail lub wypełniając poniższy formularz. Odpowiemy w możliwie krótkim czasie.